Ponad dwa tysiące osób odwiedziło ZUOK Białystok w 2023 roku

Nasze działania edukacyjne cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W 2023 r. 2215 osób odwiedziło Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku w ramach wycieczek zorganizowanych i dni otwartych.

Ilustracja do artykułu podsumowanie_roku.jpg

Po przerwach związanych z ograniczeniami wywołanymi stanem epidemii koronowirusa, na stałe wróciły w 2023 r. wycieczki edukacyjne do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych przy ul. Andersa w Białymstoku.

WYCIECZKI ZORGANIZOWANE I DNI OTWARTE

W wycieczkach zorganizowanych uczestniczą głównie uczniowie szkół podstawowych i średnich, a także studenci uczelni wyższych. Kilka razy w roku odbywają się w weekendy Dni Otwarte organizowane z myślą o indywidualnych zwiedzających, którzy nie mają okazji zobaczyć ZUOK Białystok w formie wycieczki zorganizowanej.

WIZYTY MIESZKAŃCÓW Z CAŁEJ POLSKI

Gościmy  również wycieczki z innych miast, w których planowane są budowy takich instalacji i stworzenie systemu gospodarki odpadami komunalnymi wzorowanego na Białymstoku. W tym roku gościliśmy m.in. samorządowców oraz mieszkańców Siedlec i Bielsko-Białej. Przyjechali na własne oczy przekonać się, że instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych to nowoczesna elektrociepłownia, która śmieci zamienia w energię elektryczną i ciepło systemowe. A wszystko to z korzyścią dla mieszkańców Białegostoku oraz gmin sąsiadujących z Białymstokiem, a także otaczającego nas środowiska.

NOCNE ZWIEDZANIE

W 2023 r. po raz pierwszy włączyliśmy się do majowej akcji Noc w Muzeum, podczas której mieszkańcy mogą bezpłatnie zwiedzać placówki muzealne w całej Polsce. ZUOK muzeum co prawda nie jest, ale nasz zakład można także zwiedzać. Dlaczego więc nie zrobić tego nocą? Przygotowaliśmy specjalne oświetlenie i atrakcje multimedialne. Zwiedzający, którzy nas odwiedzili w nocy 13 maja, byli zachwyceni faktem, że tak może wyglądać infrastruktura przemysłowa taka jak elektrociepłownia.

2215 W 2023 R. – 10 TYSIĘCY PRZEZ 8 LAT

Przez dwa lata, kiedy obowiązywały ograniczenia związane epidemią koronowirusa, odwiedziło nas zaledwie niespełna 300 osób. Ale już od połowy 2022 r. sytuacja stałą się normalna i zajęcia edukacyjne połączone  ze zwiedzaniem na stałe powróciły do ZUOK. Przez pół roku 2022 r. odwiedziło nas 1261 osób. W minionym 2023 r. było już 2215 osób.
Przez prawie 8 lat ZUOK zwiedziło prawie 10 tysięcy osób.

Zapraszamy na kolejne wycieczki zorganizowane oraz dni otwarte, które będziemy ogłaszać na naszej stronie internetowej oraz za pośrednictwem aplikacji miejskiej Eco Harmonogram.

Informacje na temat rejestracji wycieczek zorganizowanych znajdują się na stronie: https://www.lech.net.pl/pl/edukacja_ekologiczna/zwiedzanie_spalarni/

Powrót na początek strony