Noc Muzeów: mieszkańcy zwiedzali ZUOK Białystok

Po raz pierwszy w historii mieszkańcy mogli odwiedzić w sobotę Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku podczas nocnych wycieczek odbywających się w ramach białostockiej Nocy Muzeów. Dla wszystkich było to interesujące przeżycie zobaczyć spalarnię w świetle kolorowych reflektorów oświetlających instalację.

Ilustracja do artykułu 20230513_213559 (1)_resize.jpg

Noc Muzeów to coroczne wydarzenie, które odbywa się w Polsce i Europie zawsze w weekend wypadający w środku maja. Muzea, ale też instytucje kulturalne oraz edukacyjne, zapraszają na bezpłatne zwiedzanie swoich wystaw. Białostoczanie zwykle mają okazje w tę jedyną w roku noc zwiedzić m.in. Muzeum Wojska czy Muzeum Historyczne. Tym razem nocne zwiedzanie białostockich placówek muzealnych odbyło się w sobotnią noc 13 maja.

W tym roku również miejska spółka LECH zaprosiła mieszkańców na nocną wizytę w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku, który na co dzień można zwiedzać w ramach wycieczek zorganizowanych czy dni otwartych. Zawsze jednak te wycieczki odbywają się w ciągu dnia. Tym razem nadarzyła się się okazja, by zobaczyć instalację nocą. Podczas wieczornego zwiedzania można było:
- zajrzeć do bunkra, w którym gromadzimy odpady przed spaleniem,
- spotkać się z obsługą spalarni,
- dowiedzieć się jak dzięki spalaniu odpadów produkujemy energię elektryczną i ciepło systemowe
- zajrzeć do kotła gdzie spalane są odpady.

Największe wrażenie zrobiła oświetlona na czerwona 40-metrowej wysokości instalacja kotła, w której spalamy odpady. Efektownie wyglądały też podświetlone wentylatory zamontowane na tzw. skraplaczu, w którym schładzana jest para wykorzystana wcześniej w procesie do produkcji energii elektrycznej.

Zapraszamy też do zajrzenia na nasz profil na Facebooku, gdzie znajdziecie Państwo, krótki film z tego wydarzenia https://www.facebook.com/SpolkaLech

A za rok zapraszamy ponownie na Noc Muzeów!

Powrót na początek strony