Mieszkańcy zwiedzali ZUOK Białystok podczas kolejnego Dnia Otwartego

Kolejny Dzień Otwarty odbył się w ostatnią sobotę (15 kwietnia) w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu 2.jpg

Mieszkańcy Białegostoku mogli zobaczyć jeden z dwóch zakładów prowadzonych przez miejską spółkę LECH, która zajmuje się zagospodarowaniem odpadów komunalnych pochodzących z Białegostoku i aglomeracji białostockiej.

Podczas sobotnich wycieczek zwiedzający przekonali się, że chociaż spalanie odpadów może się źle kojarzyć, to w takiej instalacji jak Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku, cały proces odbywa się pod ścisłą kontrolą i zgodnie z obowiązującymi normami. Na zewnątrz instalacji nie wydostaje się smród zgromadzonych w bunkrze odpadów. Zakład nie zatruwa też okolicy spalinami, ponieważ są one neutralizowane przez nowoczesną istalację oczyszczania, a funkcjonowanie obiektu jest stale monitorowane przez odpowiednie służby.

ZUOK to nowoczesna elektrociepłownia, w której dzięki spalaniu odpadów produkowana jest energia elektryczna i ciepło systremowe, które trafia do mieszkańcó za pośrednictwem miejskiej sieci ciepłowniczej.

Na codzień ZUOK jest odwiedzany przez zorganizowane wycieczki ze szkół i suczelni wyższych. Indywidualni zwiedzający mają okazję zobaczyć instalację podczas dni otwartych. Przed wakacjami planujemy jeszcze dwa takie wydarzenia: 13 maja i 17 czerwca. Zapisy internetowe na te dni otwarte będą ogłaszane na 2 tygodnie przed planowanym wydarzeniem.

Zapraszamy do obejrzenia filmu i zdjęć z ostatniego Dnia Otwartego.

 

Powrót na początek strony