Konkurs architektoniczny na rozbudowę Targowiska Miejskiego

Ponad 150 nowych miejsc pracy przybędzie w Białymstoku po rozbudowie Targowiska Miejskiego przy ul. Kawaleryjskiej. Największy obszar handlowy w województwie zostanie powiększony o nowoczesne hale targowe. 16 stycznia 2018 r. został ogłoszony konkurs architektoniczny na koncepcję nowych obiektów.

Ilustracja do artykułu targowisko6strona.jpg

Targowisko Miejskie przy ul. Kawaleryjskiej to największy tego typu obszar handlowy w Białymstoku i województwie. W imieniu Miasta obiektem zarządza spółka miejska PUHP LECH.

Handel pod dachem

W najbliższych latach Targowisko zacznie zmieniać swój dotychczasowy charaktert. Oprócz istniejących punktów handlowych powstaną nowoczesne hale targowe - każda o powierzchni sprzedaży do 2 tysięcy metrów kw.

To będzie prawdziwy renesans targowiska - zmieni się komfort pracy i obsługi klientów. Kompleks stanie się  jeszcze bardziej atrakcyjny dla odwiedzających.  

Konkurs architektoniczny

Spółka LECH ogłasza właśnie konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji, która ma odpowiedzieć na pytanie jak podnieść atrakcyjność targowiska. Planiści mają do dyspozycji obszar we wschodniej części Targowiska sąsiadującej ze Stadionem Miejskim. Mogą tu powstać dwie hale o powierzchni do 2 tysięcy metrów. kw. W środku znajdą się wydzielone punkty handlowe, z możliwością łączenia modułów w celu stworzenia większych lokali. W każdej hali może znaleźć sie ok. 80 wydzielonych boksów.

OGŁOSZENIE KONKURSU ARCHITEKTONICZNEGO >>

W halach będzie mógł być prowadzony handel o szerokim asortymencie:  odzież, artykuły gospodarcze, itp. Dodatkowo przewidywana jest możliwość funkcjonowania lokali spożywczych i małej gastronomii.

Możliwe jest też zaprojektowanie części zadaszonej, gdzie będą mogły być sprzedawane spożywcze produkty regionalne.

Architekci mają też przygotować koncepcję zagospodarowania terenów wokół hal: ciągi piesze, zieleń i ławki. Ma też znaleźć się tam miejsce rekreacyjne.

Prace będą oceniane przez Sąd Konkursowy złożony z architektów oraz przedstawicieli PUHP LECH. Przewodniczącą Sądu jest arch. Pani Barbara Sarna.

Autor najlepszej koncepcji otrzyma nagrodę w wysokości 20 tys. zł. Zasady konkursu przewidują również wyróżnienie, którego autor otrzyma 5 tys. zł.

Budowa w 2019 roku

Po rozstrzygnięciu konkursu architektonicznego w drugiej połowie kwietnia 2018 roku, rozpoczęcie budowy możliwe  na początku 2019 r. Otwarcie obiektów planowane jest w 2020 r.

Rozbudowa Targowiska Miejskiego będzie finansowana przez spółkę LECH. Wstępne koszty szacowane są na kwotę ok. 12 mln zł.

 

Powrót na początek strony